> PROJEKT 1

PROJEKT „3 U 1“  U OŠ „LJ. GAJ“ KRAPINA

(MEĐUNARODNA GODINA ASTRONOMIJE, MJESEC HRVATSKE KNJIGE I MEĐUNARODNI MJESEC ŠKOLSKIH KNJIŽNICA)

Mjesec listopad u našoj školi obilježile su mnoge aktivnosti. Taj je mjesec 2008. g. Međunarodna udruga školskih knjižnica (IASL) proglasila Međunarodnim mjesecom školskih knjižnica. Preklapa se s najvećom kulturnom manifestacijom u Hrvatskoj Mjesecom hrvatske knjige koja traje od 15. listopada do 15. studenog. Ove godine posvećen je ASTRONOMIJI jer je od strane UNESCO-a i Međunarodnog astronomskog saveza 2009. godina proglašena međunarodnom astronomskom godinom (International Year of Astronomy; IYA 2009) i nosi slogan „Svemir: na vama je da ga otkrijete“.

Svake godine Međunarodni mjesec (dan) školskih knjižnica ima određenu temu,a ovogodišnja tema je «Školske knjižnice – cjelovit prikaz».

„Kakvu vi imate sliku svoje knjižnice? Da li koristite sve prilike koje vam knjižnice daju? Da li je za vas knjižnica slika i prilika da se razvijate, poboljšate u ponašanju, informacijama, znanju, razumijevanju, stavovima, vrednotama ili vještinama..?“ … su pitanja na koja su učenici imali priliku odgovoriti na Forumu web-stranica naše škole.

Zadaća školske knjižnice jest uvođenje učenika u svijet informacija poučavajući ih samostalnoj uporabi različitih izvora informacija i znanja tj. stvaranje informacijski pismenog čovjeka koji je naučio kako učiti. Stoga su učenici 8. razreda na integriranom satu informatike i knjižnice istraživali o astronomiji, koristili informacije na različitim medijima (tekst, slika, audio i video-zapisi) i dodatno se informirali za projekt.

I naša se škola svojim različitim aktivnostima uključila u proslavu i obilježavanje tih manifestacija.

Tako je ostvaren istraživački projekt o astronomiji - „Iskra znanja u treptaju zvijezda“ za učenike 7. i 8. razreda koji pohađaju dodatnu nastavu iz fizike i izbornu nastavu iz informatike. Voditeljica projekta je učiteljica fizike Ružica Novak, a suradnice su učiteljica informatike Vlatka Matejaš i knjižničarka Suzana Pracaić. Teme koje su učenici obradili (Kopernik, Galileo, Kepler, Oton Kučera i Milutin Milanković, Sunčev sustav, meteori i bolidi, meteoriti, planetoidima, kometi, zvijezde i zviježđa, sunčani satovi, pomrčine Sunca i Mjeseca, roveri na Marsu i ISS-satelit) prezentirali su pomoću PowerPoint prezentacija. Javna prezentacija svih uradaka održala se 09. studenog u prostoru blagovaonice škole. Pozivu se odazvao i naš dragi sugrađanin i suradnik gosp. dr. sc. Ivan Šimatović kao vrsni istraživač koji je ujedno i 'otvorio' Mjesec hrvatske knjige 2009 u Krapini predavanjem "Ima li života na Mjesecu?". Svojim prisustvom uveličao je ovaj naš 'mali korak'. Događaj su popratili i mediji; snimljeni smo za HRT i emisiju "Puni krug" (prilog prikazan 20. studenog na 2. programu HRT).

Svake godine naša knjižnica uključuje se u Nacionalni kviz za poticanje čitanja koji se provodi u Mjesecu hrvatske knjige. Ovogodišnji kviz pod nazivom «Kroz knjige do zvijezda» sadržavao je pitanja iz romana autora Lucy i Stephena Hawkinga. Tako su učenici koji sudjeluju u projektu rješavali Upitnik i na taj se način uključili u nagradnu igru Hrvatskog centra za dječju knjigu. Nagradu je osvojio Karlo Kučko iz 8.b,  koji je također bio izvučen i na završnoj svečanosti na Interliberu i osvojio jednu od 10 utješnih nagrada.

Završna aktivnost projekta bila je posjet Zvjezdarnici u Zagrebu i sajmu knjiga Interliber. U Zvjezdarnici su nas dočekali voditelji dr. sc. Dragan Roša i dr. sc. Marije Maričić te smo odslušali predavanje o Sunčevom sustavu i astronomiji te gledali kroz teleskop Veneru i Sunce. Na sajmu knjiga Interliber na Zagrebačkom Velesajmu prisustvovali smo završnoj svečanosti i izvlačenju nagrada Kviza u sklopu koje smo odgledali lutkarsku predstavu „Mačak u čizmama“, a sudjelovali smo i u radionici Školske knjige i promociji knjige „Ptice tu oko nas“ koju su vodile Željka Horvat-Vukelja i Jasna Matekalo-Draganović. Puni prekrasnih dojmova vratili smo se svojim domovima te time zaokružili ovaj mjesec knjiga i knjižnica.

O svemu možete saznati i na našim web-stranicama škole - http://www.os-ljudevit-gaj-kr.skole.hr/

Tekst napisala: Suzana Pracaić, školski knjižničar