BAJKARENJE SA SREBRENKOM PEREGRIN

Autor: Suzana Pracaić, 13. 4. 2024.

Travanj je mjesec posvećen knjizi i čitanju (Dan hrvatske knjige, Svjetski dan knjige, Noć knjige...)  pa u organizaciji školske knjižnice provodimo različite aktivnosti poticanja čitanja i učenja. Tako je u petak, 12. travnja našu školu posjetila profesionalna pripovjedačica Srebrenka Peregrin. Učenici 3. i 4. razreda sa svojim učiteljicama, sudjelovali su u bajkaonici koja je održana u tri termina. U Područnoj školi Lepajci održan je susret za učenike područnih škola (Lepajci i Donja Šemnica) od 9,20 - 10,05 h. U matičnoj školi od 11,10 - 11,55 h za učenike A-smjene, a od 13,00 - 13,45 h za učenike B-smjene. Susrete je organizirala i gošću pozvala knjižničarka Suzana Pracaić.

Uživali smo u narodnim bajkama i saznali puno toga te potvrdili Srebrenkinu izjavu: "Priče nas povezuju, ljudskim iskustvima daju smisao i prenose znanje na najbolji mogući način" (https://www.peregrin.hr/).

Mediji: Sjever.hr

O gošći: SREBRENKA PEREGRIN više od petnaest godina bavi se umjetnošću pripovijedanja. Sudjelovala je na mnogim pričaonicama u Hrvatskoj i inozemstvu te vodila brojne radionice. Pripovijeda u knjižnicama, na festivalima i susretima širom Hrvatske (peregrin.hr - Stvoreni za priče)

Niz godina surađuje s ERIKOM KATAČIĆ KOŽIĆ, s kojom je do sad objavila tri zbirke bajki. U prvoj, naslova „BAJKARICE“, autorice su predstavile junakinje iz narodnih predaja, koje svojom snagom i snalažljivošću pomažu sebi i svojoj zajednici. Godinu dana kasnije, knjigom „BAJKARI“, mladim čitateljima su otkrile kršne junake iz usmenih predaja cijelog svijeta, a koji su znatiželjni, suosjećajni, nesebični i hrabri. Treća zbirka, „BAJKARENJE“, sadrži 28 priča iz hrvatske narodne predaje koje su autorice sakupljale diljem zemlje i spasile ih od zaborava.

Kako su danas djeca, i odrasli, okrenuti digitalnim vještinama, umijeće pripovijedanja, kao jedan od najstarijih umjetničkih oblika se sve više potražuje jer u obiteljima ima sve manje vremena za pripovijedanje bajki.

Imali smo priliku otputovati na čarobna mjesta i doživjeti predivno iskustvo prepuštanja čaroliji pripovijedanja.

Neke od fotografija sa susreta...

U Područnoj školi Lepajci - učenici 3.L s učiteljicom Katarinom Barlović i učenici 4.L s učiteljicom Ksenijom Cesarec te učenici kombiniranog odjela 3./4.Š s učiteljicom Brankom Leljak)

Matična škola - A-smjena (učenici 3.a s učiteljicom Vesnom Požgaj i učenici 4.a s učiteljicom Suzanom Galović Šalković)

Matična škola - B-smjena (učenici 3.b s učiteljicom Marijom Klasić i učenici 4.b s učiteljicom Tatjanom Horvat)

Započelo je predivno prijateljstvo koje ćemo i dalje njegovati jer nam se jako svidjelo, uživali smo, opustili se i nasmijali. Jedan od ciljeva rada knjižničarke Suzane je da ovi digitalni milenijalci dožive čari pripovijedanja bajki koje spaja potrebe današnjice s mudrošću minulih vremena. Iz vidljivog, trud se isplatio.