SUSRET UČENIKA NAŠE ŠKOLE I OSNOVNE ŠKOLE IVANE BRLIĆ-MAŽURANIĆ OGULIN

Autor: Suzana Pracaić, 19. 3. 2024.

Povezali smo dva hrvatska velikana, dva književnika: Ivanu Brlić Mažuranić i Ljudevita Gaja kroz projekt suradnje dviju osnovnih škola i učenika 3. i 4. razreda.

Posjet Gajevcima dogodio se 19. ožujka. Pedesetak učenika 4. razreda OŠ Ivane Brlić Mažuranić Ogulin sa svojim učiteljicama Renatom Hasan, Vesnom Kurelac i Ivankom Kučinić te dvije pomoćnice u nastavi, došli su u Krapinu na terensku nastavu u posjet Muzeju krapinskih neandertalaca. To je bila prigoda da se upoznamo i vidimo uživo. Koordinator i kontakt osoba bila je knjižničarka Suzana Pracaić.

Goste su dočekali učenici koji pohađaju INA Folklor pod vodstvom Marije Klasić uz pratnju učenika INA Tamburaši i učiteljice glazbene kulture Katarine Rihtar te učenici koji pjevaju u Malom zboru pod vodstvom Suzane Galović Šalković. Pripremljen je kratki program dobrodošlice.

Mediji: Sjever.hr

Povezana su dva hrvatska velikana, dva književnika: Ivana Brlić Mažuranić i Ljudevit Gaj kroz projekt suradnje dviju osnovnih škola i učenika 3. i 4. razreda. Ova školska godina je posebno posvećena Ivani Brlić Mažuranić zbog velikih obljetnica: 85 godina smrti (21.9.1938.) i 150 godina rođenja (18.4.1874.). Njezina najpoznatija djela, Čudnovate zgode šegrta Hlapića i Priče iz davnine, su obvezna lektira za sve učenike 3. i 4. razreda.

Tako smo na početku školske godine u svoj kurikul stavili projekt kojim želimo istaknuti značaj Ivane Brlić Mažuranić u dječjoj književnosti, a koji je uključio, osim samostalnih aktivnosti svakog razreda, svake škole, i zajedničke aktivnosti poput ovog susreta u našoj školi.

Već smo pisali o tome, kako su učenici 4.a na vrlo kreativan način obradili lektiru Šuma Striborova i Regoč. (http://www.os-ljudevit-gaj-kr.skole.hr/?news_hk=1&news_id=2467&mshow=290#mod_news)

Na poseban način je obrađena i lektira Čudnovate zgode šegrta Hlapića gdje su učenici 3.b, uz književnu obradu lektire, razvijali i vještine šivanja gumba na čizmicu za sv. Nikolu.

S našim prijateljima iz Ogulina razmijenili smo valentinovske čestitke te si darovali knjige uz Međunarodni dan darivanja knjiga te ovim putem zahvaljujemo i Turističkoj zajednici grada Krapine na donaciji knjiga i letaka koje smo poslali u Ogulin, kako bi upoznali Krapinu prije posjete.

U razmjeni čestitaka sudjelovali su: učenici 3.a i učiteljica Vesna Požgaj, učenici 3.b i učiteljica Marija Klasić, učenici 3.L i učiteljica Katarina Barlović, učenici kombiniranog odjela 3./4.Š i učiteljica Branka Leljak te učenici 4. a i učiteljica Suzana Galović Šalković, uz pomoć knjižničarke Suzane.

Posjet Gajevcima dogodio se 19. ožujka. Pedesetak učenika 4. razreda OŠ Ivane Brlić Mažuranić Ogulin sa svojim učiteljicama Renatom Hasan, Vesnom Kurelac i Ivankom Kučinić te dvije pomoćnice u nastavi, došli su u Krapinu na terensku nastavu u posjet Muzeju krapinskih neandertalaca. Bila je to prigoda da se upoznamo i vidimo uživo.

Započeli smo pjesmom „Dobro mi došel prijatel“ koju je otpjevala učenica 2.a, Ema Poslon.

Zatim je knjižničarka Suzana Pracaić pozdravila sve prisutne, predstavila jedne drugima te zahvalila na posjetu. Slijedile su plesne točke folklorne skupine. Učenici su bili odjeveni u narodne nošnje te tako pokazali i običaje zagorskog kraja.

Susret smo završili pjesmom   Ljubav  čiji stihovi su se idealno uklopili u prekrasnu poruku:

„U mome srcu živi nada, da ljubav sve pobjeđuje

U mome srcu ima mjesta za sve ljude, za sve one,

koji ljubav trebaju.

Jer ljubav je, jer ljubav jeee .. sve što trebam od tebe,

i ako misliš da je nema, da oluja se sprema

ljubav tebi putuje.

U srcu osjetit ćeš tada, da ipak isti smo, zar ne?

Sve što imamo i želimo, u ljubavi mi dijelimo,

I najbolje i najgore.“

Kako OŠ „Ljudevit Gaj“ Krapina obilježava Dan škole, 20.4. na obljetnicu smrti Ljudevita Gaja, a u to vrijeme se obilježavaju Ivanini dani u Ogulinu, plan je ostvariti i online druženje, u kojem ćemo predstaviti svoje uratke jedni drugima, koji su nastajali tijekom godine.

Dobili smo i poziv da ih posjetimo u Ogulinu te bi tako zaokružili ovo druženje i upoznavanje. No, to nije kraj našeg prijateljstva, nego početak nečeg posebnog, neke nove priče…

Zajedničke fotografije:

Naši (i neki bivši naši) Tamburaši s voditeljicom Katarinom Rihtar su pripomogli i uveličali događaj svojim sviranjem.