FAŠNIK 2014

Autor: Administrator , 15. 2. 2024.

Utorak 13.2. bio je jedan od najveselijih, najšarenijih i najglasnijih dana u našoj školi. Dan je to kad obilježavamo „fašnik“, kada možemo biti tko god želimo, kada nam je dopušteno ili se osmjelimo činiti i govoriti što inače ne bismo.

Već je ranije dogovoreno da se prisjetimo toga kako je fašnik nekada izgledao, kako su se maskirale naše bake i djedovi. Učenici su najprije trebali kod kuće porazgovarati sa svojima te se odlučiti koji će običaj iz nekih prošlih, ali ipak ne tako davnih vremena, prikazati maskom, pjesmom, plesom ili glumom.

Utorak je osvanuo sunčan i kao stvoren da učenici izađu iz učionica i prošeću ulicama grada. Bilo je tu svega; katica i jureka, zagorske svadbe, peročeha, vincekova, branja grozdja, čestitara, mesarije, ciganica s vračanjem, zagorski cug, „ruženja kuruze“.

Reakcije naših građana bile su pozitivne, izašli su iz svojih ureda, domova, trgovina, pozdravljali, pripremili slatkiše, mahali te fotografirali kolonu malih i onih većih maškara koji su se svim sredstvima trudili biti zamijećeni: pjevali su, lupali, vikali, svirali pomoću lonaca.

Bilo je veselo, razdragano, šareno, glasno, baš kako i treba izgledati takav dan. Tko zna, možda ovaj „fašnički“dan posvećen tradiciji i starim običajima postane i sam tradicionalan.