"SVEMIR I PODUZETNIŠTVO" - WSW 2023 (NASTAVA GEOGRAFIJE)

Autor: Suzana Pracaić, 5. 10. 2023.

"Poduzetništvo definiramo kao vrijednost koja pretpostavlja aktiviranje osobnih potencijala na kreativan, konstruktivan, odgovoran i inovativan način u svrhu prilagodbe promjenjivim okolnostima u različitim područjima života te u različitim društvenim ulogama"

Što smo poduzeli po pitanju obilježavanja Svjetskog tjedna svemira 2023 u našoj školi?!

Kao i svake godine dosad, najpoduzetnija je bila učiteljica geografije Miljenka Hršak uz pomoć knjižničarke Suzana Pracaić. Zajedno su osmislile aktivnosti kojima bi učenike osvijestili o veličanstvenom svemiru i onome što on predstavlja.

Obrada Sunčevog sustava  u nastavi geografije u 8. a razredu poklopila se s obilježavanjem Svjetskog tjedna svemira pa su učenici s učiteljicom geografije Miljenkom Hršak osmislili i izveli prikladne aktivnosti. I na dodatnoj nastavi geografije tema je bila svemir.

Predavanje na temu "Svemirski turizam" će održati Borna Cesarec, dopredsjednik Astronomskog društva Meteor, u petak, 20. listopada 2023. s početkom u 18,20 sati. Uz Bornu, doći će i  Stjepan Prugovečki  i Mladen Galinčlanovi Astronomskog društva Meteor.

Nakon predavanja slijedi promatranje neba pomoću teleskopa. Aktivnost je najavljena i na Facebook-u: Promatranje Jupitera i Saturn

Obično povezujemo Međunarodni mjesec školskih knjižnica i Svjetski tjedan svemira jer padaju u listopad. Ovogodišnja tema ISLM je "Školska knjižnica: moje sretno mjesto gdje cvjetaju kreativnost i mašta".

Za putovanje u svemir, istraživanje nebeskog prostranstva nam itekako treba mašta. Neka bude potaknuta aktivnostima koje smo pripremili...

NASTAVA GEOGRAFIJE

Obrada Sunčevog sustava na nastavi geografije u 8. a razredu poklopila se s obilježavanjem Svjetskog tjedna svemira pa su učenici s učiteljicom geografije Miljenkom Hršak osmislili i izveli prikladne aktivnosti  u kojima su prezentirali uz pomoć ppt prezentacije, pretraživali podatke iz različitih izvora i izrađivali plakat o Sunčevom sustavu.

Kratku ppt prezentaciju o nastanku svemiru, nebeskim tijelima i crnim rupama te specifičnostima svemira izradili su i ostale učenike upoznali učenici Luka Horvat i Leon Bajcer.

Učenici su na satu radili u parovima. Saznali su koja svemirska tijela čine Sunčev sustav, crtali Sunčev sustav u svoje bilježnice, istraživali razliku između unutrašnjih i vanjskih planeta te saznali što su komete, a što meteori. Na kraju su najvažnije informacije zapisali na plakat.

I na dodatnoj nastavi geografije tema je bila Svemir. Učenici sedmog razreda izrađivali su naslovne plakate kojima su najavili obilježavanje Svjetskog tjedna svemira u školi.

Jan i Luka, učenici  5. b razreda proučavali su planete i usporedili ih s veličinom voća te usporedbu prikazali na mini plakatu.

Tekst i fotografije (nastava geografije): Miljenka Hršak, učitelj izvrstan savjetnik

PANOI

(plakate su izradile učenice 7.c razreda)

(umnu mapu izradile učenice 8.a)

POZIV ASTRONOMSKOM DRUŠTVU METEOR

Knjižničarka Suzana Pracaić i učiteljica Miljenka Hršak pozvale su članove Astronomskog društva Meteor, njihovog dopredsjednika Bornu Cesarec da održi predavanje zainteresiranim učenicima 6. i 8. razreda uz radionicu promatranja neba u blizini škole.

Zbog raznih okolnosti predavanje na temu "Svemirski turizam" će se održati u petak, 20. listopada 2023. s početkom u 18,20 sati.

Nakon predavanja slijedi promatranje neba pomoću teleskopa. Aktivnost je najavljena i na Facebook-u: Promatranje Jupitera i Saturna

"Na poziv Osnovne škole "Ljudevit Gaj" Krapina i u suradnji sa Savjetom mladih grada Krapine ponovno se družimo u Krapini. S malim zakašnjenjem obilježit ćemo Svjetski tjedan svemira te ćemo tim povodom promatrati Jupiter i Saturn.
Pridružite nam se u petak na parkiralištu u Ulici Ivana Rendića (nasuprot Pekoma)."