SUSRET S PUBLICISTOM, G. MARIJANOM TENŠEKOM - 'ŽIVOM ENCIKLOPEDIJOM' INFORMACIJA O ZAGORKINOM ŽIVOTU I RADU

Autor: Suzana Pracaić, 1. 3. 2023.

Kao uvertira u obilježavanje 150-te obljetnice rođenja Marije Jurić Zagorke (2.3.), u srijedu, 01. ožujka 2023. u 12 sati, u našoj školi upriličen je susret s gosp. Marijanom Tenšekom, velikim poznavateljem Zagorkinog života i rada.

Događaju su prisustvovali osmaši, učenici 8.a, 8.b i 8.c razreda, jer je Zagorka sastavni dio popisa lektire za 8. razred te učiteljica hrvatskog jezika Jasna Leljak, defektologinja Aleksandra Podsečki i ravnateljica Vlatka Družinec. Susret je organizirala i vodila knjižničarka Suzana Pracaić.

Teško je bilo u 45 minuta prenijeti bogat život naše Zagorke i kakve veze ona ima s Krapinom?! Učenici su pozorno slušali našeg gosta i nadamo se da smo uspjeli dotaknuti njihovu znatiželju i interes za nešto 'izvan' prostora njihovog interesa i vremena u kojem žive.

Današnjim generacijama (generacija Z i Alfa generacija) teško je približiti povijest i papir kao medij, a samim time i čitanje. Njihovi interesi su digitalni mediji i komunikacije putem društvenih mreža. Starije generacije (Baby-boom i generacija X) odrasle su sa Zagorkinim djelima.

No, da bi učenici ipak saznali kakav je značaj ostavila u nasljedstvo hrvatskom narodu najistaknutija hrvatska književnica i prva hrvatska novinarka Marija Jurić Zagorka, organizirana je aktivnost obilježavanja 150-tog Zagorkinog rođendana.

Iz najave: http://www.os-ljudevit-gaj-kr.skole.hr/?news_hk=1&news_id=2291&mshow=290#mod_news

Budući da smo znali da je g. Tenšek veliki poznavatelj Zagorkina života i da je sudjelovao i u snimanju serijala "Hrvatski velikani" Roberta Knjaza o Zagorki, pozvali smo ga da nam ispriča priču u Marijinom životu.

G. Marijan Tenšek rođen je u Zagrebu, a osnovnu školu polazio je u Lepajcima i Krapini. (zato se rado odaziva na suradnju jer je naša škola i njegova škola).

Završio je Tehničku školu Ruđer Bošković i Višu tehničku školu sigurnosti na radu. Radio je i u Srednoj školi Krapina.
No, ljubav prema kulturi, zavičaju i povijesti našeg kraja usmjerila ga je u istraživanje i samostalno izdavaštvo. Živi u Galovcu Začretskome i vodi izdavačku tvrtku Elektronika-Nakladnik. Surađuje s mnogim znamenitim osobama, institucijama, muzejima, arhivima, knjižnicama, društvima, umjetnicima...

Velik je entuzijast, neumorni istraživač, zaljubljenik u Zagorje, kulturno-povijesnu baštinu našeg kraja i svojim izdavaštvom čuva povijest od zaborava.

Vlasnik je mnogobrojnih starih, vrijednih publikacija, prvih izdanja, sakuplja novinske članke, novine, časopise, brošure, kataloška izdanja, razglednice, fotografije… veliko bogatstvo pisane i tiskane zavičajne baštine.

Saznali smo da je:
  • Marijin otac, Ivan Jurić u Krapini imao 2 kuće: obiteljska kuća s vrtom u Draškovićevoj ulici br. 66 (danas Ulica Matije Gupca) i kuću u Gajevoj ulici u kojoj je otvorio 1895. gostionicu - današnji Peharček, i trgovinu dasaka.
  • ljubljena Marijina sestra Dragica umrla s 19 godina od tuberkuloze i da je pokopana na krapinskom groblju.
  • da je bila prisilno udata za Mađara Andriju Matraja, željezničkog činovnika i jedno vrijeme živjela u zgradi današnje željezničke postaje u Zaboku, ali i u Krapini
  • posebnost informacije koju nam je g. Tenšek otkrio jest da je Zagorka u Krapini rodila djevojčicu Mariju koja je živjela svega desetak sati (dokazi nađeni u varaždinskom arhivu, u knjizi matice rođenih i umrlih)
  • da je velik utjecaj na Zagorku u njenom djetinjstvu provedenom u Zagorju, na Šenjugovu imanju imao Štefan Tenšek, nadglednik vođenja poslova, ali bogat pripovjedač i poznavatelj legendi, koji bi uvečer pričao priče i time poticao Marijina maštanja; taj Štefan Tenšek bio je brat Marijanovog pradjeda
  • da je g. Tešek započeo svoju životnu priču sa Zagorkom 2001. g., zahvaljujući osvojenom 1. mjestu i  nagradi Jutarnjeg lista, javivši se na natječaj "Što mi smeta u mome gradu", kad je poslao fotografiju tužnog prizora razrušene kuće u kojoj je živjela Marija, na imanju Šenjugovo

(plakat koji je izradio g. Tenšak za prigodu obljetnice)

A kakav bi to bio rođendan, da nema rođendanske torte?!
Tortu su izradile naše kuharice Branka Čaušević i Andrijana Frljužec prema izvornom receptu "Lješnjakova torta po receptu Zagorkine majke Josipe" koji je otkrio g. Tenšek.

Slavlje i obilježavanje obljetnice rođenja, nastavljamo sutra u Gradskoj knjižnici Krapina, zahvaljujući ravnateljici Maji Vukina Bogović, koja nas je uključila u njihov program obilježavanja Zagorkinog mjeseca.

"Susret sa Zagorkom", glumački performans za naše učenike odigrat će gđa Dubravka Vidović.

Hvala na pozivu i lijepoj suradnji!

Glas Zagorja,  br.223, travanj 2023, str.19