MJESEC HRVATSKE KNJIGE 2022. - "MISLI NA SEBE, ČITAJ!"

Autor: Suzana Pracaić, 12. 10. 2022.

Programski odbor Mjeseca hrvatske knjige 2022. odlučio je da ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige bude posvećen mladima jer je upravo 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih.

Tema glasi Generacija K, čime se aludira na postojeće podjele generacija (generacija Y, generacija Z…), a stavlja naglasak na dva ključna pojma – knjigu i knjižnicu. Tom temom želi se skrenuti pozornost na prilagodbu knjižnica potrebama novih generacija, ali i ukazati na specifična obilježja današnjih mladih – mobitel u ruci, ekološka osviještenost, kao i osamljenost i zabrinutost – te istaknuti kako im knjižnica odnosno knjiga može pomoći.
Izabran je moto Misli na sebe – čitaj!

NACIONALNI KVIZ ZA POTICANJE ČITANJA ove godine nosi naziv Nije lako kad si mlad.

(preuzeto s https://www.mhk.hr/)

Nastavna jedinica (DOS) za učenike 7. razreda

Nastavna jedinica (DOS) za učenike 6. razreda

U 2022. obilježavamo Europsku godinu mladih u kojoj želimo ukazati na važnu ulogu mladih u izgradnji bolje, zelenije, uključivije i digitalnije budućnosti. Europska godina mladih pruža brojne prilike za učenje, dijeljenje vizije i susrete s drugima te sudjelovanje u aktivnostima u cijeloj Europi.

Stručni suradnici škole: pedagog Marko Koprivnjak, defektologinja Aleksandra Podsečki i knjižničarka Suzana Pracaić, osmislili su projekt pod nazivom "NEK' SE I NAŠ GLAS ČUJE!". Cilj projekta je kroz različite aktivnosti osvijestiti mlade, da bez njih i njihovog angažmana, nema budućnosti.

Projekt će dotaknuti i sve međupredmetne teme: Održivi razvoj, Osobni i socijalni razvoj, Građanski odgoj, Zdravlje, Uporaba IKT-a, Učiti kako učiti i Poduzetništvo.

Teme aktivnosti su: Mladi i svijet, Obrazovanje, Medijska pismenost, Kulture, Razmjene u svrhu učenja, Europske vrijednosti, Sudjelovanje i angažman, Zdravlje, dobrobit i sport, Klima i okoliš, Digitalne tehnologije, Istraživanje i inovacije...

Sudjelovanje u aktivnostima Mjeseca hrvatske knjige, također je dio projekta.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja je natjecanje organizirano s ciljem da se dodatno potakne čitanje kod mladih čitatelja viših razreda osnovne škole. Realizira se putem mreže narodnih i školskih knjižnica u Hrvatskoj i u suradnji s Gradskom knjižnicom Subotica.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2022. nosi naziv Nije lako kad si mlad. Uz online izvore informacija mladi čitatelji otkrit će zanimljivosti o tri knjige:

• Končić Trlek, Elizabeta: Pošta za Li
  • Pongrašić, Zoran: Krive su seka i seka
  • Šojat, Ivana: Oblak čvoraka

Kviz je na poveznici: https://www.mhk.hr/kviz/

O knjigama (preuzeto):

1. Pošta za Li

Roman „Pošta za Li“ prati razvojni put dvanaestogodišnje djevojčice Li koja sa svojom posvojiteljicom tetom Nadom živi u Zgradi uprave, dijelu nekadašnjeg Doma za nezbrinutu djecu. Li odrasta željno očekujući svoju zamišljenu, životno važnu pošiljku, pismo ili čak paket koji bi ju mogao ojačati, objasniti joj njezin život i pružiti joj potrebnu snagu.

2.

Kad si tinejdžer onda ne smiješ baš najpažljivije slušati što ti roditelji govore. A i ako slušaš moraš se pretvarati da ne slušaš. Moraš gledati na sve strane osim u roditelja. A ako gledaš u roditelja onda obavezno moraš kolutati očima, i napadno kimati glavom, i glasno uzdisati u smislu da da da sve sam to već milijun puta čuo. Čak i ako nisi nijednom dosad. Jer tako to ide s tinejdžerima i njihovim roditeljima.

3.

Oblak čvoraka priča je o potrazi za vlastitim, temeljnim identitetom, za mjestom u svijetu ljudi, za snom svakog od nas koji je daleko od kolektivnog – jer, svaka ptica u jatu ima vlastitu priču, vlastiti identitet i poziv. Lucija je učenica osmog razreda koja na vlastitoj koži bolno kuša duboko ukorijenjenu „imovinsku podjelu” među djecom, opsesiju odjećom poznatih i skupih robnih marki, kao i izopćenje iz skupine „popularnih”. Usred puberteta i velikih fizičkih promjena, uz poslovičnu nesigurnost vezanu uz vlastiti fizički izgled, ona se suočava i sa strašnom, okrutnom, a zapravo tako trivijalnom podjelom na one koji imaju i one koji nemaju.

NAGRADE I ZAVRŠNA SVEČANOST

Završna svečanost Nacionalnog kviza za poticanje čitanja 2022. održat će se u utorak, 15. 11. 2022. u 12 sati u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici Zagrebu

Glavnu nagradu – bežični zvučnik Sony SRS-XB23 – i ove godine osigurava tvrtka MicrolineKnjige predstavljene kvizom za glavnu i utješne nagrade, kao i prigodne darove osiguravaju Hrvatsko društvo književnika za djecu i mladeKnjiga u centru te Naklada LjevakTakođer, bogate prigodne darove osiguravaju Djeca medija – Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu, organizacija civilnog društva  udruga Biom.

KAKO JE BILO NA NASTAVI?!

7.B - učiteljica Marta Hajster

U prvom dijelu sata razgovarali smo o pročitanim djelima. Učenice su prezentirale romane i potaknule svoje prijatelje na čitanje. Nakon rješavanja kviza, pretraživali smo različite online izvore referentne zbirke te tražili značenje svog imena, ali i značenje pojma 'mir', budući da je Mjesec školskih knjižnica posvećen svjetskom miru i skladu.

7.c - učiteljica Jasna Leljak

Priloženi dokumenti: