DANI EUROPSKE BAŠTINE (23.09.) - MKN I "ISTRAŽIVAČI 21. STOLJEĆA"

Autor: Suzana Pracaić, 24. 9. 2022.

2022. proglašena je  Europskom godinom mladih

Manifestacijom Dani europske baštine pod vodstvom Vijeća Europe i Europske komisije proslavljamo kulturnu baštinu svih europskih zemalja, regija, gradova i manjih sredina. Ovogodišnje izdanje obilježava se diljem Europe pod zajedničkim naslovom Održivost baštine, a u Hrvatskoj će se održati tijekom rujna i listopada

U petak, 23. rujna 2022., učenici naše škole (6.a, 6.b i 6.c) s učiteljicom geografije Miljenkom Hršak i knjižničarkom Suzanom Pracaić, sudjelovali su u znanstveno-edukativnim radionicama koje je organizirao Muzej krapinskih neandertalaca. Radionice pod nazivom "Istraživači 21. stoljeća" su vodili znanstvenici iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu i članovi speleološkog društva „Velebit" i udruge „Kraševski zviri“: doc.dr.sc. Dalibor Paar, Damir Lacković, Krešimir Motočić, Olga Jerković Perić, Vinka Dubovečak, Matija Belač i Josip Težak.

1. radionica - "Krš" (proučavanje stijena, špilja...)

2. radionica - Speleološko društvo „Velebit" i udruga „Kraševski zviri“ Ivanec

3. radionica: "Od atoma do svemira" - doc.dr.sc. Dalibor Paar, Prirodoslovno-matematički fakultet

Tom trećom radionicom smo započeli i obilježavanje Svjetskog tjedna svemira (4. - 10.10.) koji ove godine ima temu: "Svemir i održivost". Saznali smo što je atom, molekula, leća, povećalo, ogledalo, mikroskop, teleskop, kakva je površina Marsa (gledanje s 3D naočalama), od čega se sastoji zemljina unutrašnjost, što je Sunce... i još puno toga zanimljivoga.

Zahvaljujemo Muzeju krapinskih neandertalaca na pozivu za sudjelovanje u radionicama i obilježavanju Dana europske baštine. Za potpuni dojam, ostalo nam je još za pogledati izložbu „Krš i špilje sjeverne Hrvatske“ u staroj muzejskoj zgradi.

Saznajmo više:

Kulturna baština, materijalna i nematerijalna, zajedničko je bogatstvo čovječanstva u svojoj raznolikosti i posebnosti, a njena zaštita jedan je od važnih čimbenika za prepoznavanje, definiranje i afirmaciju kulturnog identiteta.

Mjesec rujan, točnije 23. rujna posvećen je tome danu.

Republika Hrvatska se zalaže za izgradnju učinkovitog sustava zaštite i očuvanja, na međunarodnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini te za uspostavljanje i unapređivanje međunarodne suradnje. Također ističe i potrebu poduzimanja zaštitnih mjera u suradnji s drugim zemljama potpisnicama UNESCO-ve Konvencije za zaštitu nematerijalne kulturne baštine.

Na UNESCO-vom popisu svjetske materijalne baštine, uz Stonehenge, piramide, parišku katedralu Notre Dame i druge spomenike, ponosno stoje i naša Plitvička jezera, Dioklecijanova palača i srednjovjekovni Split, Stari grad Dubrovnik, Eufrazijeva bazilika u Poreču, povijesna jezgra Trogira, katedrala sv. Jakova u Šibeniku, Starogradsko polje, Stećci- srednjovjekovni nadgrobni spomenici, Venecijski obrambeni sustav 16. i 17. stoljeća i iskonske i drevne bukove šume Karpata i drugih regija Europe.
Trenutno ima 12 dobara upisanih na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva te jedno dobro koje se nalazi na popisu ugroženih i kojemu je potrebna hitna zaštita.

Popis nematerijalne baštine:

• Čipkarstvo u Hrvatskoj
  • Fešta svetog Vlaha, zaštitnika Dubrovnika
  • Sinjska alka, viteški turnir u Sinju
  • Godišnji pokladni ophod zvončara s područja Kastva
  • Godišnji proljetni ophod kraljice ili ljelje iz Gorjana
  • Dvoglasje tijesnih intervala Istre i Hrvatskog primorja
  • Procesija “Za Križen” na otoku Hvaru
  • Umijeće izrade drvenih tradicijskih dječjih igračaka s područja Hrvatskog zagorja
  • Bećarac, vokalni odnosno vokalno-instrumentalni napjev s područja Slavonije, Baranje i Srijema
  • Medičarski obrt na području sjeverne Hrvatske
  • Nijemo kolo s područja Dalmatinske zagore