2.4. SVJETSKI DAN SVJESNOSTI O AUTIZMU I MEĐUNARODNI DAN DJEČJE KNJIGE

Autor: Suzana Pracaić, 2. 4. 2020.

U 'virtualnoj' OŠ „Ljudevit Gaj“ Krapina, na inicijativu stručnih suradnika: defektologinje Aleksandre Podsečki, pedagoga Marka Koprivnjaka i knjižničarke Suzane Pracaić učenici su potaknuti na kreativnost i maštovitost u izražavanju i obilježavanju tih dviju obljetnica. Učenicima i učiteljima Škole poslana je virtualna poruka u obliku fotografije.

Kakva je reakcija učenika i kako kreativno su se izrazili (fotografije, videozapisi, audiozapisi...) možete pogledati pod Više i u FOTOALBUMU… (ukoliko neka fotografija nije na web-stranici, svakako je u fotoalbumu)

Međunarodni dan dječje knjige (ICBD – International Children's Book Day) obilježava se svake godine da bi se istaknula važnost dječje knjige te potaknula i razvila ljubav prema čitanju. Kao datum obilježavanja izabran je rođendan Hansa Christiana Andersena - 2. travnja. Uz ovaj datum, vezana je i nacionalna kampanja za poticanje čitanja naglas djeci od rođenja "Čitaj mi!" koju zajednički provode Hrvatsko knjižničarsko društvo, Hrvatsko pedijatrijsko društvo, Hrvatsko čitateljsko društvo, Hrvatska udruga istraživača dječje književnosti i Hrvatsko logopedsko društvo uz potporu UNICEF-a Hrvatska.

No, Glavna skupština Ujedinjenih naroda je odabrala 2. travnja za obilježavanje Svjetskog dana svjesnosti o autizmu (World Autism Awareness Day), čime želi skrenuti pozornosti javnosti diljem svijeta na sve veći problem ovoga složenog poremećaja koji se kod pojedinaca najčešće razvije u prve tri godine života i uglavnom traje do kraja života.

​

Budući da su Andersenove bajke lektira za 2. razred, a kako se ne mogu posuditi u knjižnici, upućeni su i na korištenje portala eLektirePogledajte kako su učenici 2.L razreda iz PŠ Lepajci pod vodstvom učiteljice Lidije Gorup Kunštek obilježili 2. travnja:

Kako su kreativni bili učenici 6.A pod vodstvom svoje razrednice Jasne Leljak i 'uplavili' svoje fotografije, s tim da imaju i dvije audio snimke čitanja bajki na glas:

Učenici 4.A pod vodstvom učiteljice Zrinke Arbanas Hleb su također obilježili Dan autizma:

Eto nam i prvašića - učenici 1.Š PŠ Donja Šemnica sa svojom učiteljicom Šteficom Tepuš također su se odazvali na čitanje bajki na različitim medijima, ali i na prikaz pročitanog:

Učenici 2.Š PŠ Donja Šemnica pod vodstvom učiteljice Kornelije Hršak poslali su svoje fotografije. Ni njima tehnologija nije strana...:

Prvašići matične škole, učenici 1.A pod vodstvom učiteljice Vesne Presečki su čitali Grimmove bajke i što su zabilježili u bilježnice možete vidjeti na sljedećim fotografijama:

Prvašići PŠ Lepajci, učenici 1.L zajedno s učiteljicom Dubravkom Tušek poslali su svoje fotografije - ovdje samo neke, a ostale u fotoalbumu:

Učenici 3.Š PŠ Donja Šemnica, također su sa svojom učiteljicom Vesnom Gračanin sudjelovali u obilježavanju Dana dječje knjige. Evo i dio njihovih fotografija:

Ostale fotografije su u fotoalbumu :)

Prelijepo priznanje i potvrda uloge stručnih suradnika u školi od Sanje Polak:

Izvori:

NSKhttp://www.nsk.hr/obiljezite-medunarodni-dan-djecje-knjige-2020-digitalno/?fbclid=IwAR0HmmP8Y46BKAzn85UAF1kUxDBVHJpYOW1fUXtT5OVtoDg9UU1vgd_WrWE

2.4.          Međunarodni dan dječje knjige (Andersenov rođendan) - slavi se od 1967.

2.4.          Svjetski dan svjesnosti o autizmu