MREŽNE STRANICE HRVATSKOG JEZIKA I KNJIŽEVNOSTI - NASTAVA KIMOO (8.2. DAN SIGURNIJEG INTERNETA)

Autor: Suzana Pracaić, 8. 2. 2022.

Na dan sigurnijeg interneta, 8. veljače 2022. s učenicima 6.b razreda odrađena je integrirana nastava hrvatskog jezika i knjižnice. I dalje nastavljamo s poticanjem čitanja, nadovezujući se na Godinu čitanja i MHK 2021. Učenici su upoznati s web-stranicama koje pomažu u učenju hrvatskog jezika i književnosti. Ponovili su pravila o korištenju interneta te što znači siguran, zaštićen i pouzdan izvor informacije.

Ovo je uvod i dio projekta o glagoljici i obilježavanju Dana hrvatske glagoljice i glagoljaštva (22.2.) u suradnji s učiteljicama Melitom Podgajski i Karlom Horvat.

U sklopu knjižnično-informacijsko-medijskog odgoja i obrazovanja (nastava u knjižnici), učenici 6. razreda upoznaju e-izvore posebice mrežne stranice hrvatskog jezika i književnosti.

Prije samog sadržaja, učenici su vođeni kako instalirati aplikaciju MetLib na mobitelima, kako bi dobili digitalnu iskaznicu i mogli koristiti ostale pogodnosti i usluge aplikacije, poput rezervacije knjige.

Tako pomoću prezentacije, kojoj mogu pristupiti stalno u svojoj virtualnoj učionici, učenici su upućeni na korištenje mrežnih stranica:

Nakon pretraživanja online-izvora i rješavanja nastavnog listića, razvijanja čitalačke i digitalne pismenosti, učenici su provjerili svoje znanje i zaigrali escape room 'Pismenost', a najbržeg učenika čekala je i slatka nagrada.

Na kraju sata učenici su izrazili svoje mišljenje, prednosti i nedostatke tiskane odnosno e-knjige te vrednovali blok-sat pomoću Mentimetra. Svih 27 učenika sudjelovalo je u anketi, a većina je odgovorila da im je bilo zabavno, zanimljivo, poučno, dobro i super:

Autor: Suzana Pracaić, 8. 2. 2022.