POSJET FRANJEVAČKOM SAMOSTANU U KRAPINI

Autor: Anita Džaja, 11. 10. 2018.

U četvrtak, 11. listopada 2018. godine učenici šestih razreda naše škole posjetili su Franjevački samostan i crkvu sv. Katarine u Krapini. Učenike su pratili učitelji hrvatskog jezika, povijesti, glazbene kulture i vjeronauka.

Tamo su nas dočekali gvardijan samostana Franjo Jurinec i gospodin Željko Pospiš, koji nam je pokazao unutrašnjost crkve i samostana s posebnim naglaskom na samostansku knjižnicu i muzej s rijetkom zbirkom knjiga i sakralne umjetnosti Hrvatskog zagorja.

Crkva sv. Katarine i samostan franjevaca Provincije sv. Ćirila i Metoda postoje od 1641. godine i slove kao najstariji sakralni objekt u Krapini, dok je knjižnica utemeljena 1650. godine. Nova crkva sagrađena je 1657. godine, a knjižnica se može pohvaliti rijetkim knjigama od kojih su najpoznatije 3 inkunabule.

Franjevci ovog samostana su se tijekom povijesti bavili duhovnom djelatnosti, ljekarništvom i njegovanjem bolesnika.

Danas se u crkvi sv. Katarine održavaju koncerti poznatih pjevača i glazbenika koji svoj umjetnički talent i potrebe izražavaju sakralnom glazbom, a već 28. godinu se ovdje održava i festival duhovne glazbe KRAPINAfest.

Samostan se tijekom posljednjih godina obnavlja, a franjevci pastoralno djeluju na području župe sv. Nikole u Krapini te kao ispomoć župi u Đurmancu.

Učenici su imali priliku vidjeti crkvu izgrađenu u baroknom stilu, orgulje te samostanski prostor bogat mnogim sakralnim predmetima. Također su imali priliku upoznati značajke redovničkog života.

Na kraju su u knjigu gostiju neki učenici napisali i svoje osobne dojmove.

Više fotografija možete pogledati u našoj foto-galeriji!

POSJET FRANJEVAČKOM SAMOSTANU U KRAPINI

Autor: Anita Džaja, 11. 10. 2018.

Na kraju su u knjigu gostiju neki učenici napisali i svoje osobne dojmove.

Više fotografija možete pogledati u našoj foto-galeriji!