Veljača – mjesec sigurnijeg interneta u našoj školi

Autor: Anita Džaja, 8. 3. 2018.

Tijekom veljače, u našoj smo školi nizom različitih aktivnosti obilježili Dan sigurnijeg interneta.

Taj se dan već nekoliko godina unatrag obilježava početkom veljače, no s obzirom na sveprisutno korištenje računalne tehnologije, s kojom ruku pod ruku idu i brojni rizici i opasnosti vezani uz ugrožavanje sigurnosti djece i mladih na internetu, ovoj smo temi odlučili posvetiti čitav mjesec.

Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta bila je: „Stvaraj, poštuj i poveži se, bolji internet počinje s tobom!“, čime je fokus s kreiranja „sigurnijeg“ interneta proširen i na kreiranje „boljeg“ interneta.

Cilj je ohrabriti te osposobiti djecu i mlade za iskorištavanje što više dobrih prilika koje se nude na internetu jer pravo je svakoga da internet koristi bez strahovanja za vlastitu dobrobit. U okviru redovne i izborne nastave te provedbom radionica od strane stručnih suradnika, učenici su educirani o primjerenom ponašanju u digitalnom svijetu koje može umanjiti vjerojatnost izloženosti neprimjerenim sadržajima, uznemiravanju ili bilo kojem drugom vidu elektroničkog nasilja.

Više o održanim aktivnostima možete pročitati pod više.

Za sve učenike 5. – 8. razreda održana su edukativna predavanja od strane stručnjaka iz Centra za sigurniji internet Osijek koji se bave promicanjem sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije. Tijekom izuzetno vrijednog, ali i interaktivnog predavanja učenici su osvijestili koji su to presudni faktori za sigurnost na internetu, kako ostvaruju svoja prava i kako se odgovorno ponašati na internetu. Naučili su i  koristiti neke sigurnosne alate te su potaknuti na zaštitu sebe i drugih prijavom neprimjerenih sadržaja i osoba na internetu.

Gospodin Boris Radanović, koordinator Centra za sigurniji internet Osijek, dio je predavanja posvetio prekomjernom igranju video igara, odnosno šteti koja može nastati kao posljedica takvog ponašanja.

U SŠ Krapina održano je i predavanje za roditelje, učitelje i stručne suradnike obiju gradskih škola, gdje su s istom problematikom upoznati i roditelji kao glavni činitelji zaštite djece i mladih, kako u stvarnom fizičkom svijetu, tako i u onom digitalnom.

Posljednja aktivnost koja se trenutno još provodi je online anketiranje svih učenika 5. – 8. razreda na satovima informatike kojim nastojimo ispitati navike i ponašanje učenika na internetu. Anketiranje se provodi na razini županije s ciljem prikupljanja usporedivih podataka koji će poslužiti kao smjernice za daljnji rad po pitanju zaštite sigurnosti djece i mladih na internetu.

Fotografije s nekih od aktivnosti pogledajte u fotogaleriji.

Pripremili: defektologinja Aleksandra Podsečki i pedagog Marko Koprivnjak

Veljača – mjesec sigurnijeg interneta u našoj školi

Autor: Anita Džaja, 8. 3. 2018.

Više o održanim aktivnostima možete pročitati pod više.

Fotografije s nekih od aktivnosti pogledajte u fotogaleriji.

Pripremili: defektologinja Aleksandra Podsečki i pedagog Marko Koprivnjak