PROJEKT "RAZLIČITI, ALI ZAJEDNO!" - NAJAVA I PLANIRANJE

Autor: Mirjana Klobučar, Suzana Pracaić, 15. 11. 2022.

Kako je 2022. proglašena Europskom godinom mladih, odlučili smo joj posvetiti posebnu pažnju projektom "Različiti, ali zajedno!"

Koordinatori projekta su učiteljice: Mirjana Klobučar, Miljenka Hršak i Karolina Leskovar Hržica i pedagog Marko Koprivnjak, a projekt će se ostvariti pod vodstvom razrednika i učitelja, s učenicima 4. do 8. razreda.

Ove godine zato planiramo na poseban način obilježiti DAN ŠKOLE (20. travnja) povezujući ga s Danom Europe (9. svibnja).

Planiramo ostvariti predstavljanje određenih europskih zemalja koju je odabrao pojedini razredni odjel. Ovo je prilika za istraživanje, kreativnost, snalažljivost novih generacija, prilika za aktivnosti koje ćemo prijaviti na mrežnim stranicama Europske godine mladih #EYY2022: https://youth.europa.eu/year-of-youth_hr#activities

Sve ideje, uratke i aktivnosti za predstavljanje zemlje koju su učenici izabrali, pokazat će u petak, 21. travnja 2023. na sajmu/festivalu ispred naše škole. Njihov trud će biti vrednovan, a najuspješniji će biti prigodno nagrađeni.

Ostale informacije pogledajte pod Više..

Tekst pripremile učiteljica Mirjana Klobučar i knjižničarka Suzana Pracaić

Cilj projekta: Istražiti posebnosti pojedinih europskih država

Uloga je škole da širi i potiče interese učenika, vodi računa o njihovim sposobnostima i potrebama. Rad na projektima omogućava samostalno stjecanje znanja istraživanjem, a značajno potiče socijalno učenje tj. doprinosi razvoju  socio-emocionalnih kompetencija.

Zadaće projekta :
  • Upoznavanje europskog okruženja
  • Upoznavanje i približavanje pojma Europske unije
  • Razvijanje sposobnosti timskog rada :
  • samoorganiziranja (zajedničko prikupljanje informacija, planiranje strategija prikupljanja i primjene informacija )
  • zajedničkog odlučivanja o aktivnostima, vremenu, zaduženjima, odgovornostima
  • Razvijanje socijalnog učenja (interakcija, komunikacija, kooperacija, konstruktivno rješavanje sukoba, razvijanje kritičkog odnosa prema vlastitom i tuđem radu)
  • Razvijanje sposobnosti predstavljanja timskog rada
  • Poticanje kreativnih načina izražavanja
  • Unapređivanje suradnje s roditeljima i lokalnom sredinom
  • Unapređivanje suradnje sa školama, turističkim zajednicama, tvrtkama, udrugama, obrtnicima tradicijskih zanimanja, obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima nizinske Hrvatske

PLAN

Sve detaljne upute učenici će dobit od svojih razrednika koji će im biti mentori, pratiti ih u pripremama, pomagati im, a to će uz, učiteljice stranih jezika, učitelje povijesti i geografije, biti i svi drugi učitelji i stručni suradnici, koji mogu pomoći svojim savjetom, dobrom idejom i sugestijom.

Popis zemalja koje će predstaviti razredni odjeli pod vodstvom razrednica i članova RV-a, sukladno dogovorenom na UV-u:

• 5.a - Irska
  • 5. b – Danska
  • 5. c – Vatikan
  • 5. & 6. ŠD – Makedonija
  • 6. a – Finska
  • 6. b – Austrija
  • 6. c – BiH
  • 7. a – Francuska
  • 7. b – Portugal
  • 7. c – Španjolska
  • 7. & 8. ŠD – Grčka
  • 8. a – Škotska
  • 8. b – Italija
  • 8. c – Njemačka
  • 4. razredi: Hrvatska (po regijama)

Poziv učenicima!

Svaki razredni odjel, uz predsjednika/icu i zamjenika predsjednika/ice treba izabrati još 3 učenika u organizacijski odbor (ukupno 5 učenika u odboru), koji će brinuti da se osmisli predstavljanje izabrane države, ali sudjelovati i dati svoj doprinos moraju svi učenici pojedinog razrednog odjela.

Dogovorite se što prije koji će učenici biti u organizacijskom odboru, što ste dosad zanimljivo čuli, pročitali o izabranoj zemlji, kako doći do još informacija i, u konačnici, kako mislite predstaviti tu zemlju (prijedlog: zajednička izrada mentalne mape). U ponedjeljak, 21. studenoga u 12:00 sati bit će pozvani predstavnici svakog razrednog odjela, kako bismo od vas samih čuli ideje. Također, periodično ćemo provjeravati vaš napredak u ostvarivanju planiranoga.

Dakle, bit će potreban vaš angažman i ulaganje truda, ali sigurni smo da rezultati i vaše zadovoljstvo neće izostati.

Predlažemo da tražite i dodatnu pomoć te angažirate svoje roditelje, susjede i druge poznate osobe.

Znači … primimo se posla!

KAKO SMO PROJEKT OBILJEŽILI 2012. GODINE?!

A KAKO SMO PROJEKT OBILJEŽILI 2007. GODINE?!