TN učenika u Vukovar

Autor: Ivana Bračević, 2. 5. 2022.

U srijedu 27.4. ostvarena je TN učenika osmih razreda u Vukovar. Svima nam je bilo neizmjerno drago što smo mogli otići u posjet Gradu heroju. Krenuli smo u vrlo ranim jutarnjim satima, ali smo bili nestrpljivi čim prije stići i krenuti u razgledavanje. Vidjeli smo puno poznatih, strahopoštovanja i divljenja vrijednih mjesta. Priče koje smo čuli ostavile su nas bez teksta, bili smo dirnuti i puni pomiješanih osjećaja. Nakon doručka u Memorijalnom centru Domovinskog rata slušali smo predavanje na temu Domovinskog rata, a najviše o borbama u samom gradu. Nakon razgledavanja Memorijalnog centra pod vodstvom vojnih časnika krenuli smo prema ostalim mjestima. Zaustavili smo se na Trpanjskoj cesti, saznali zašto je prozvana Grobljem tenkova. Nakon toga bili smo na Ovčari. Iako smo bili upoznati što se tamo dogodilo, slušati o tome na tom mjestu, snažno je na nas djelovalo i bili smo zatečeni strašnim zločinom i nečovječnošću. Pod "više" pogledajte ostatak teksta, a fotografije možete pogledati ovdje.

Zatim smo obišli Memorijalno groblje i crkvu sv.Filipa i Jakova.
Slijedila je kratka stanka za ručak, a onda posjet Muzeju vučedolske kulture. Bilo nam je uistinu žao što nismo mogli provesti više vremena u razgledavanju. Na povratku smo stali kod Vodotornja te se popeli i doživjeli Vukovar odozgo. Pogled je zaista veličanstven. Na kraju smo posjetili Gradski muzej Vukovar, odnosno samo jedan dio.
Kući smo se vraćali puni dojmova. Upoznali smo i vidjeli onaj ranjeni Vukovar, pun uspomena i sjećanja na one koji su svoj život dali za domovinu. Na drugoj smo strani vidjeli novoizgrađeni grad, grad koji ima i čuva svoju prošlost, ali se okreće budućnosti.
Treba vremena da se bilo komu od nas svi dojmovi slegnu i postanemo svjesni svega što smo vidjeli i doživjeli. Svi smo sigurni da je jedan dan premalo za posjet tom gradu. Ali smo i sretni što smo barem to kratko vrijeme boravili u Vukovaru.
Fotografije: učenici i učitelji pratitelji; Tekst: Jasna Leljak