Posebni gosti u 1. b razredu

Autor: Ivana Bračević, 29. 11. 2021.

Učenici 1. b razreda uključeni su u eTwinning projekte „Priroda kroz ekodatume“ i „Čarobni svijet kućnih ljubimaca“. Jedan je od ciljeva oba projekta poticanje učenika na odgovorniji odnos prema okolišu i živim bićima kroz važne ekodatume.

U studenome jedna je od aktivnosti bila istražiti pasmine pasa i objasniti što su to psi tragači i psi vodiči. Učenici koji imaju za kućnoga ljubimca psa morali su istražiti koje je pasmine. Crtežima svoga kućnog ljubimca upoznali su druge učenike o izgledu i pasmini svoga psa te kako se brinu za svoga ljubimca. Razgovarali su i kako se treba ponašati kada sretnu na ulici psa lutalicu te istaknuli da nije dobro prilaziti životinji rukama.

Po "više" pogledajte sve aktivnosti i slike.

Učiteljica je pripremila PowerPoint prezentaciju o psima vodičima i tragačima te su učenici spoznali koje se pasmine pasa najčešće koriste u te svrhe. Učenici su iznosili svoja znanja o psima tragačima kao najboljim pomagačima u traženju ljudi u potresima, poplavama i drugim prirodnim nepogodama. Posebno su pokazali interes za sadržaje u kojima pas tragač sudjeluje u traganju za nedozvoljenim narkoticima i eksplozivima.  Kroz niz poticajnih fotografija učenici su spoznali kako je pas izrazito inteligentna životinja i najstariji čovjekov prijatelj. Sve te radnje pomogle su da se učenici pripreme za susret sa psom tragačem u školi.

Na Svjetski dan borbe protiv nasilja nad životinjama (25. 11.) učenike su posjetili vodič službenoga psa za detekciju eksploziva i duhana Marijan Cesarec, carinski službenik u Područnoj jedinici Službe za mobilne jedinice Krapina  i  njegov pas tragač Arwen.

U uvodnome dijelu radionice g. Marijan je objasnio kako se postaje specijalni vodič za pse tragače i koliko dugo traje dresura psa (škola) za takve zadatke. Posao vodiča službenoga psa vrlo je odgovoran jer je pas sa svojim vodičem i nakon radnoga vremena te se mora vrlo odgovorno brinuti o njemu.  Nakon toga slijedio je najuzbudljiviji dio za učenike. Vodič je na igralište doveo psa tragača Arwena, veselog njemačkog ovčara staroga tri godine. Učenici su sakrivali kutijicu s duhanom na različita mjesta (u kabinu automobila, pod branik automobila…), a pas tragač  je na zapovijed vodiča u trenu izvršio zadatak. Iza svakoga obavljenog zadatka g. Marijan nagradio je psa njegovom crvenom lopticom i umiljatim tapšanjem po tijelu. Učenici su se tako uvjerili da neki  psi imaju i do 100 000 puta jači osjet njuha od čovjeka  i da su oni zbog toga brži i uspješniji u nekim poslovima od čovjeka. Učenici su zaključili da je  dobro imati psa za kućnoga ljubimca jer nam on može biti čuvar, pomagač i najbolji prijatelj. Neki su učenici poželjeli da njihovo buduće zanimanje bude upravo vodič službenoga psa. Tko zna, možda će upravo ta radionica zacrtati nekome njegov životni poziv!

Članak napisala: Marija Klasić, učitelj savjetnik