U POTRAZI ZA PRVOM APOTEKOM U KRAPINI (PROJEKT UČENIKA 4.B)

Autor: Suzana Pracaić, 12. 3. 2021.

Učenici 4.B razreda pod vodstvom svoje učiteljice Marije Klasić, već drugu godinu istražuju ljekovitost biljaka. Prošle školske godine su istraživali o maslačku, a ove godine o "NJEZINOM VELIČANSTVU KOPRIVI". U realizaciji projekta pomaže im i knjižničarka Suzana Pracaić.

Kao dio projekta ostvaren je posjet franjevačkom samostanu, kako bi više saznali o prvoj ljekarni koju su vodili braća franjevci od 1730. - 1780.g. Više informacija saznali smo od gvardijana samostana p. FRANJE TOMAŠEVIĆA i g. ŽELJKA POSPIŠA, čovjeka širokog znanja, zaljubljenika u krapinsku povijest i kulturnu, pisanu baštinu.

Također smo saznali da je otac Ljudevita Gaja - Ivan Gaj bio ekonom u franjevačkom samostanu, i da je bio ljekarnik te je u vrtu oko svog doma uzgajao svakojako bilje.

Zahvaljujemo na gostoprimstvu i otvaranju samostana za posjetitelje. Bili smo prva grupa koja je ušla u samostan otkad traje epidemija korona virusa.

Istraživanje - prezentacija:

Izvanučionička nastava:

U četvrtak, 11. ožujka 2021. išli smo u posjet Franjevačkom samostanu i crkvu Sv. Katarine u potrazi za prvom apotekom u Krapini.

Dočekali su nas poglavar samostana, p. Franjo Tomašević koji je u Krapini od kolovoza 2020. i samostanski susjed, g. Željko Pospiš, vrsni znalac povijesti samostana, franjevaca i općenito kulturne baštine Krapine.

Prošli smo kroz prostore samostana i crkve i saznali puno informacija... Sve one će biti uključene u završnici projekta.

Vidjeli smo samostansku knjižnicu i saznali da ima puno vrijednih knjiga i dokumenata u kojima piše o životu franjevaca i povijesti Krapine.

Spomen soba i muzej ostavili su poseban dojam na nas. Saznali smo da je Sv. Katarina zaštitnica učenika i studenata, i knjižničara.

A crkva je barokna ljepotica, no, najveći utisak je ostavio podatak da su ispod crkve, u kriptama, pokopani utemeljitelji samostana, članovi obitelji Keglević te da je 21. travnja 1826. g. pokopan i Ivan Gaj, otac našeg Ljudevita.

Zajedničke fotografije

Povratak i predivan pogled na krapinske crkve s prostora ispred samostana.

Pojava ljekarničke djelatnosti u Hrvatskom zagorju vezana je uz franjevački samostan u Krapini u kojem su franjevci u početku držali kućne ljekarne ('apothecula domestica'), a liječenje je bilo besplatno. Franjevci su bili i osposobljeni ranarnici te rado pomagali bolesnim građanima, posebno siromasima i samostanskim dobročiniteljima... Sav inventar ljekarne rasprodan je do kraja 1780. godine.