GAJEVA ALKA U 4. B RAZREDU

Autor: Ivana Bračević, 3. 3. 2021.

Učenici 4. b razreda su pod nastavom prirode i društva muku  mučili kako što uspješnije upoznati zavičaje Republike Hrvatske.

Tako je primorski kraj za moje učenike bio  pravi izazov. Kako bismo ostvarili ishode vezane uz kulturne i povijesne znamenitosti i međupredmetne  teme i pritom nastavu učinili zanimljivijom, istražili smo vitešku igru Sinjsku alku. Na satu hrvatskog jezika čitali smo legendu „ Alka“ Dražena Kovačevića te se upoznali s teškom borbom našeg naroda s područja Sinja protiv turskih osvajača.  Učenici su samostalno istražili što je alka, koliki je promjer alke, što znači  u jedan, u dva, u sridu, kada se održava igra i tko može sudjelovati u njoj. Učenici su bili posebno iznenađeni kada sam na satu tjelesne i zdravstvene kulture najavila da ćemo odigrati vitešku igru „Gajeva alka“.

Alka izrađena od tvrdog papira i običan drveni štap umjesto koplja bilo je dovoljno da izazove oduševljenje i borbeni duh mojih učenika. Kako to priliči, pobjednici su dobili za  nagradu čokoladu(od 300 g do 100 g ), a svi sudionici  zahvalnicu za sudjelovanje.  Da se igra sviđala učenicima, govori i želja za  ponovno igranje na satu razrednika ili tjelesne kulture. Ako netko želi odigrati vitešku igru u svom razredu, alku i „koplje“ mogu posuditi u 4. b razredu.

Klikom na OVDJE možete pogledati video kako učenici igraju alku.

Članak napisala Marija Klasić