Književnica među učenicima

Autor: Anita Džaja, 23. 10. 2019.

U utorak, 22. listopada Osnovnu školu Ljudevita Gaja u Krapini posjetila je poznata hrvatska nagrađivana književnica Sanja Pilić. Njezin dolazak bio je uvod u mjesec hrvatske knjige.
Kako smo ugostili našu književnicu, koliko su djecu zanimale knige, kako im se svidio književni susret te intervju s književnicom pročitajte u nastavku.
Fotografije možete pogledati u našoj foto-galeriji.

Književnom susretu su se odazvali svi učenici od 3. do 6. razreda područnih škola te matične škole u Krapini. Naši đaci su je toplo ugostili. Najprije su je ugodno pozdravili i odglumili jednu scenu iz njezine knjige. Bili su pomalo glasni i nemirni, ali to nije umanjilo njihovu zaiteresiranost i radoznalost. Gospođa Pilić se s nekoliko riječi predstavila i ispričala nam ponešto o svojem životu i pisanju dok smo ostatak saznali kroz njezine odgovore učenicima na njihova mnogobrojna pitanja. Poručila im je koliko je čitanje važno te koliko je važno ići u školu i poznavati jezike.
Književnim susretom zadovoljne su učiteljice, ali i učenici. Bilo bi nam drago da nam dođe opet. Zahvaljujemo svima koji su omogućili ovaj književni susret.
Pripremile: Iva i Martina (Medijska skupina)

Naša Iva napravila je i intervju sa Sanjom!

1. Bavite li se još čime osim pisanjem?
Ne bavim se ničim posebno, već svime što je vezano uz pisanje. Tako sam često članica prosudbenih odbora kada je u pitanju literatura,  nastupam po školama i knjižnicama u zemlji i inozemstvu. Imam dosta hobija.
2. Što najviše volite raditi u slobodno vrijeme i bavite li se tada kakvim sportom?
U slobodno vrijeme najradije putujem u zemlje koje još nisam vidjela. Ne bavim se sportom, a momentalno sam zapustila i aerobik na koji sam išla dva puta tjedno. Ali idem na zbor i pohađam tečaj glume za starije osobe, ha, ha... Sve su to zapravo razna učenja bez ambicija, ali uz lijepa druženja.
3. Koje od Vaših djela vam je bilo najzanimljivije pisati?
Sve mi je to nekako podjednako i teško i lako bilo. Najgore mi je kad nemam inspiraciju, pa se moram natjerati na pisanje  ali na kraju opet dobro ispadne.
4. Volite li više pisati danju ili noću?
Samo danju. Noć uopće ne volim. Što se mene tiče noć bi mogla trajati pet sati. Obožavam dnevno svjetlo.
5.Imate li točno određen broj djela koliko ih želite napisati?
Nemam. Napisala sam ih više nego što sam mislila da hoću.
6. Bojite li se kada izdate novo djelo da će ga čitatelji kritizirati?
Ne bojim se. Čak i ne razmišljam o kritici. Znam da će se nekima sviđati više, a nekima manje. Ali to nije moja briga. Imam svoje čitatelje i za njih pišem.
7. Što biste poručili djeci koja također žele postati književnici?
Zar takva postoje? Ha, ha. Uglavnom važno je pisati o nečemu što dobro poznajete, tako je najjednostavnije. Probati ne koristiti uobičajene fraze, metafore i slično. Otkriti neki novi pogled na temu koju obrađujete. Puno čitati. Ići u kino i u kazalište jer sve je to pisana riječ. Pustiti mašti na volju. Igrati se. Odlučiti se za koga pišete jer to nije nevažno.