O MAGNETIMA I MAGNETSKIM POJAVAMA

Autor: Anita Džaja, 18. 4. 2018.

Ove školske godine predstavljena je nova aktivnost Hrvatskog fizikalnog društva „Inkulturacija znanosti u društvo“. U sklopu te aktivnosti, kroz formu znanstveno-popularnog predavanja, 16. travnja 2018. ugostili smo prof. dr. sc. Krešu Zadru s Fizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Profesor Zadro radi u Laboratoriju za istraživanje magnetskih i električnih pojava Zavoda za eksperimentalnu fiziku.

Našeg gosta pozdravila je u ime ravnatelja, djelatnika škole i učenika, učiteljica fizike Ružica Novak te najavila predavanje „O magnetima i magnetskim pojavama“ skupini od 100 učenika škole, od 5. do 8. razreda.

Profesor Zadro proveo nas je kroz povijest magnetizma, od Stare Grčke do kvantne mehanike; upoznao nas s najjačim magnetima, s najbržim magnetom, s najvećim magnetima, s nanomagnetima, s jednomolekulskim magnetima, s magnetima u prirodi… A magneti imaju i svoju primjenu, u informacijskoj tehnologiji, u biomedicini, i još uvijek ih istražujemo za korisnu primjenu te zbog zanimljivih pojava. Pričao nam je i pokazao slike prvih laboratorija za istraživanje magnetskih pojava na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu.

Na kraju smo zahvalili profesoru Zadri na dolasku i zanimljivom predavanju i pokusima.

Učiteljica fizike našeg je gosta upoznala i sa školom i s aktivnostima naših učenika. Profesor Zadro je na odlasku rekao da su učenici pažljivo slušali, da je škola - iako stara 107 godina - puna dobrih učenika

Hvala Vam, profesore!

Više fotografija pogledajte u našoj foto-galeriji!

Priredila Ružica Novak