IN MEMORIAM - MARIJA SMREKAR-MAJSEC

Autor: Suzana Pracaić, 22. 12. 2011.

U znak sjećanja na učiteljicu Mariju Smrekar-Majsec koja je svoj život posvetila odgoju i obrazovanju mnogih Krapinčana postavljamo ovu vijest na našu web-stranicu jer je bila djelatnik ove škole. Umrla je 22.12. u 81. godini života.

Posebno ćemo je se sjećati jer je našu proslavu 100-te obljetnice škole uveličala svojim dolaskom i probudila sjećanja na neka vremena kad je u školi sve bilo drugačije  ... Njezina uloga u školstvu mlađima je nepoznata, ali sigurno možemo reći - HVALA u ime sve djece i učitelja!

Marija Smrekar-Majsec je kao učiteljica radila 42 godine. Umrla je u 81. godini života. Njezin život i rad sigurno su ostavili traga na mnogoj djeci i učiteljima. Mnogi je znaju i kao autoricu priručnika za učenike 'Krapina i okolni krajevi' u izdanju Školske knjige.

Moj život je osobno vezan uz učiteljicu Mariju jer je bila moja prva učiteljica, a one se ne zaboravljaju. Smatramo ih i drugom mamom, a ona je to za mene i bila, druga mama.

Proslava 100-te obljetnice nikako nije mogla proći bez nje. Tako je 7. travnja, u mjesecu obilježavanja Dana škole gostovala u školi na inicijativu i poziv učiteljice Branke Grmovšek.

Upriličili smo susret s učenicima 7.a i 8.a razreda kojima je govorila o prošlim vremenima škole i obrazovanja.

Podsjetila nas je da u školi postoji dokument - Povelja kojom je car Franjo Josip I dao dozvolu za izgradnju nove pučke škole u Krapini. Povelja je potpisana 2. listopada 1911. godine.

Susret je prošao prebrzo; 45 minuta je bilo premalo za reći o svemu što je naša 'ljepotica' prošla u 100 godina. Bilo je to zadnje što nam je naša učiteljica Marija dala - svoju ljubav i svjedočanstvo o najljepšem pozivu na svijetu - biti učiteljica. Ostat će nam u najljepšem sjećanju....

Draga Marija, hvala ti!

s lijeva na desno: knjižničarka Suzana Pracaić, učiteljica Branka Grmovšek, učiteljica Marija Majsec, pedagoginja Božica Horvat, defektologinja Aleksandra Podsečki

Suzana Pracaić